Frasiga våfflor
3 ½ dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
2 dl mjölk
2 ½ dl vatten
100 g smält smör
Smält smöret och låt det svalna. Blanda mjöl och bakpulver i en skål. Tillsätt mjölken och rör ihop till en jämn smet. Tillsätt vattnet och smöret. Hetta upp våffeljärnet och grädda våfflorna i ett smort våffeljärn.
Våfflor ska serveras så nygräddade som möjligt. Lägg våfflorna på ett galler om de inte äts direkt, så håller de sig frasiga längre.
Löjrom, avokado och rödlök
2 avokador
3 dl gräddfil
1 finhackad rödlök
200 g löjrom eller stenbitsrom
dill
En enkel lunch blir det om man byter ut sylten mot ett matigare tillbehör.
Dela, kärna ur och skala avokadon. Skär den sedan i skivor. Fördela avokado, löjrom, gräddfil och rödlök på våffelbitarna. Garnera med dillkvistar.
Tips! Byt ut löjrommen mot gravad lax i bitar.
Citronkräm
2 citroner
2 ½ dl socker
50 g smör
2 ägg
1 dl vispgrädde
Som omväxling till sylt och grädde gör man enkelt en egen citronkräm, som man sedan serverar med färska bär:
Riv skalet på citronerna och pressa ur saften. Blanda saft, socker och smör i en kastrull och värm upp under upprörning tills sockret smälter. Vispa samman äggen. Häll dem i kastrullen och sjud på svag värme under omrörning tills krämen tjocknar. Blanda i citronskalet och låt krämen svalna. Vispa grädden och blanda med krämen.