Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Inspiration / Jakt och friluftsliv

Njut av skidåkningen i skogen

Publicerad 2025-12-22

Snötyngda granar, tre minusgrader, solglitter och nydragna skidspår. När längdskidsäsongen startar är det bra att vara förberedd. Elitskidåkarna Karl-Johan Westberg och Simon Andersson ger sina bästa tips till nybörjaren och den erfarne skidåkaren. De tipsar också om fina skidspår i landet.

Elitskidåkaren Simon Andersson är uppvuxen i Dalarna och som liten var han ofta ute med familjen och åkte skidor i Gyllbergen, utanför Borlänge.

– Det är ett naturreservat med fina gran- och tallskogar, dragna skidspår och fäbodar där man kan stanna och grilla en korv, säger Simon.

Hans skidkollega Karl-Johan Westberg är uppvuxen i Borås, där det blir en annan typ av skidåkning.

– Bor man söderut i landet får man förlita sig mer på konstsnö. Jag har åkt mycket på skidstadion i Borås och där finns fina spår, men det blir en annan typ av skidåkning, säger han.

För den som har möjlighet att åka längre norrut kan Karl-Johan och Simon tipsa om fina skidspår i Grövelsjön, Svartsjöarna i Östersund och runt Hellnerstadion i Gällivare.

– Man ska inte underskatta lite större skidanläggningar. De har ofta de finaste skidspåren och
åker man bara en liten bit bort så kan man få en fin naturupplevelse i vackra skogar. Jag kan också tipsa om spåren runt Högfjällshotellet i Sälen, som är jättefina, säger Karl-Johan.

Skins och lära sig skejta

Vad ska man då tänka på som nybörjare i längdskidspåren?
– Ett tips är att satsa på skins, vallningsfria skidor. Då blir det lättare att ta sig ut och du behöver inte tänka på vad du ska ha för valla, säger Simon.

Ett annat tips är att lära sig att skejta.

– Då blir det mycket enklare att åka på en sjö, utan dragna spår men bara ett tunt lager snö, till exempel. Att åka där det är platt kan vara skönt i början, säger Simon.

Ett sätt att lära sig skejta kan vara genom att ta en lektion.

– Genom bara en tekniklektion kommer du långt. Det kan vara värt att investera en timme, säger Karl-Johan.

Nybörjaren behöver inte köpa några dyra skidor, utan kan hellre lägga en slant på bekväma, stabila pjäxor och rätt typ av stavar, menar de.

– Många åker med för korta stavar, något som kan bli jobbigt. De ska vara 83 procent av kroppslängden när man har pjäxor på sig och sedan lägger man till runt 10 centimeter för skating. Ta gärna hjälp av en sportbutik som är specialiserad på skidor för att hitta rätt, säger Karl-Johan.

För den som är lite mer erfaren och vill utveckla sin skidåkning tror Karl-Johan och Simon på att variera åkningen.

– Brukar du åka långt, testa att köra intervaller.

Ett annat råd är att ta en tekniklektion av någon som har lång erfarenhet av skidåkning.

– Då kan du få med dig många bra tips på saker som du kanske inte har tänkt på.

Skidorna kan spela roll

För den erfarne kan också skidorna spela större roll. Ett tips är att köpa begagnat av någon som kanske tävlar i skidåkning och har satsat på skidor av bra kvalitet.

Simon och Karl-Johan vill också slå ett slag för att åka skidor på skaren när våren kommer, något som passar både nybörjaren och den erfarne skidåkaren.

– Det kräver inga skidspår alls, vilket kan ge en frihet att kunna åka lite var som helst i naturen. Det kräver inte heller några större skidkunskaper, även om det är bra att kunna skejta lite, avslutar Simon.

Ett tips är att satsa på skins, vallningsfria skidor. Då blir det lättare att ta sig ut.
Rätt längd på stavarna är viktigt, tycker elitskidåkaren Simon Andersson.

Rätt längd på stavarna är viktigt, tycker elitskidåkaren Simon Andersson.

Foto: Annsofie Öhman

Foto: Annsofie Öhman

    Tips till dig som är nybörjare på skidor

  • Vallningsfria skidor – välj så kallade skins, om du vill göra det enkelt. Då slipper du fundera på fästvalla.

    Börja på sjön – skidåkning på ett platt underlag, utan backar underlättar.

    Ta hjälp – anmäl dig till en teknikträning, i grupp eller boka en privatlektion. På bara ett tillfälle kan du lära dig mycket.

    5 fina skidspår i landet

  • Hellnerstadion, Gällivare
    En av Sveriges främsta anläggningar för längdskidåkning, vid foten av berget Dundret. Har totalt 13 mil välpreparerade spår för både skate och klassisk stil.

    Svartsjöarna, Östersund
    Svartsjöarna vid Brattåsmasten nära Östersund erbjuder flacka längdskidspår för nybörjare och familjer, med flera rundor på upp till en mil. Området har en fjällnära känsla.

    Högfjällshotellet, Sälen
    Runt Högfjällshotellet i Sälen finns ett stort nät av välskötta länngdspår i varierad terräng. Här kan du njuta av både lättare turer på myrarna och mer kuperade rundor med fjällutsikt.
    Spåren startar direkt vid hotellet och passar både motionärer och mer erfarna åkare.

    Gyllbergen, Borlänge
    Ursprunglig skog, tystnad och slingrande spår genom granskog. Här kan du åka långt, pausa vid vindskydd och grilla korv.

    Lassalyckans skidstadion, Ulricehamn
    Ett av södra Sveriges bästa längdskidområden med moderna konstsnöspår och tävlingsklassade banor. Här finns både flacka rundor för nybörjare och mer utmanande backar för den erfarne skidåkaren.

Text: Sanna Casson