Det är förmiddag och vi befinner oss på Stora Ensos kontor i Rättvik. I ett av kontorsrummen sitter Sydvedaren Hanna Lindberg med en kopp kaffe i handen och planerar dagen med kollegorna Christer Olson, Algot Thorebring, Johan Henricson och David Ohron.
Vanligtvis arbetar de som områdeschef respektive virkesköpare i Närke och norra Småland, men har rest upp till Dalarna för att hjälpa till att ta hand om förödelsen efter stormen.
– Stora Enso hjälpte oss under stormen Gudrun, det är en självklarhet att vi gör samma sak för dem nu, säger Hanna.
Stormen Johannes drog in över Sverige med en enorm kraft i slutet av december och har drabbat stora delar av Stora Ensos område i bland annat Dalarna och Gävleborg.
– Hundratals personer är involverade i arbetet med att ta hand om virket och hjälpen utifrån är viktig för att hinna rädda virkesvärdet i tid. Att vi får hjälp är ovärderligt i detta läge, säger Daniel Timblad på Stora Enso.
Annan geografi och rutiner
Totalt kommer omkring 15 anställda på Sydved, ett 90-tal maskinförare, samt 30 manuella huggare som samarbetar med Sydved hjälpa till med upparbetningen av den stormskadade skogen. Hanna och hennes team fungerar som produktionsledare och koordinerar maskinförarnas arbete.
– Det är en del att sätta sig in i. Det är en annan geografi här än vad vi är vana vid i södra Sverige och även om mycket är likt, så har Stora Enso andra rutiner och en del andra termer för saker och ting, säger Christer Olson.
– Jag stötte på ordet renslå häromdagen och då handlade det om föryngringsavverkning, det hade jag aldrig hört förut, säger Hanna.
Långa och intensiva dagar
– Det har varit intensiva dagar i uppstarten. Men vi är ett tajt gäng som har roligt tillsammans så det har fungerat väldigt bra, säger Christer.
Teamet bor lokalt i stormområdet. Varje dag börjar med en gemensam frukost innan arbetsdagen startar. Arbetet i skogen ska koordineras.
– Det är många olika saker att hugga tag i. Allt från fördelning av nya trakter att upparbeta till att lära sig nya system, säger Hanna.
Alla maskinförare får en introduktion innan de börjar arbeta i den stormfällda skogen. Idag är ett tiotal av Sydveds maskinförare på kontoret i Rättvik. De kommer från hela Sydveds verksamhetsområde, från Skåne i söder till Närke i norr. Stämningen är god när de bjuds på köttbullesmörgåsar med rödbetssallad och samtidigt får en dragning av Hanna och David om vad de ska tänka på när de skotar och skördar i de stormskadade bestånden. Med stöd av en powerpointpresentation berättar de om allt från fördelning av trakter till apteringsfrågor, naturvård och säkerhet.
– Tveka inte att höra av er till oss om ni har några funderingar. Vi kommer ha avstämningar flera gånger i veckan, avslutar Hanna mötet.